• ERASMUS+ - zahraničná prax

•

Po tretí-krát sme v tomto školskom roku uspeli s projektom K102 – Mobilita učiacich sa a zamestnancov v OVP rámci programu Erasmus+ (po štvrtý-krát celkovo s projektmi v rámci programu Erasmus+).

Projekt pod názvom „OVERENIE ZRUČNOSTÍ ŽIAKOV OA NA EURÓPSKOM TRHU PRÁCE“ je financovaný z prostriedkov v sume  47 439,- EUR €.

• ZDRAVÁ STRAVA - ÚLOHA NA CELÝ ŽIVOT

• Žiaci prvého ročníka dňa 25. 04. 2019 zrealizovali projekt „ZDRAVÁ VÝŽIVA“ s cieľom propagovať zdravé potraviny na desiatu.

Veľkou mierou k realizácii projektu prispela pani Pumrová, ktorá vybavila od spoločnosti TESCO STORES SR, a. s., pre školu dar v podobe ovocia a zeleniny. Za to im patrí obrovská vďaka.

Zdravá výživa je dlhodobý a celoživotný štýl stravovania a preferencie potravín so zameraním na vysokú nutričnú kvalitu, pestrosť a plnú výživovú hodnotu. Dôležité je jesť pravidelne s pauzami medzi jedlami približne dve až tri hodiny. Raňajky by mali tvoriť 20 % denného energetického príjmu, desiata 5 až 10 %, obed 35 %, olovrant 5 až 10 % a večera 25 až 30 % denného príjmu.

A odporučenie našich prvákov:

• Jedávajte pestrú stravu
            • Základom vašej výživy majú byť potraviny bohaté na sacharidy
            • Doprajte si veľa ovocia a zeleniny
            • Udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť a cíťte sa dobre
            • Jedzte primerané porcie – obmedzujte, ale nevylučujte potraviny
            • Jedzte pravidelne
            • Pite dostatok tekutín
            • Pohybujte sa

ZAČNITE HNEĎ

• Deň Zeme 2019

•

V stredu 17.04.2019 si naša škola pripomenula medzinárodný sviatok – Deň Zeme. Všetky ročníky sa spolu s pedagógmi aktívne zapojili do čistenia okolia školy. Žiaci si pri aktivite uvedomili dopady ničenia životného prostredia odhadzovaním rôznych odpadov mimo miest na to určených a diskutovali o možných riešeniach.

Je preto potrebné aby si každý z nás, aj celá spoločnosť uvedomila dôležitosť svojho správania sa ku krajine a ku svojmu životnému prostrediu.

• Exkurzia Osvienčim

• Dňa 4.4.2019 žiaci prvých a druhých ročníkov navštívili koncentračný tábor Osvienčim. S pomocou sprievodcov sme najskôr navštívili tábor Auschwitz I., kde sme si mohli všimnúť neľudské pomienky, v ktorých väzni žili a pracovali. V objektoch bývalého tábora sme videli množstvo dobových fotografii a reálii, ktoré sa nás hlboko dotkli. Sprievodcovia dbali na to, aby sme sa vcítili do situácie ľudí, ktorí v tomto tábore museli nútene žiť.

Po prehliadke prvého tábora sme sa premiestnili do tábora Auschwitz II. Birkenau. Tento tábor bol zameraný prevažne na vyhladzovanie ľudí – hlavne Židov, ale aj Poliakov, Rusov, Rómov a iných národov.

Prezreli sme si pamätník venovaný obetiam tohto tábora, zbúrané plynové komory, ale aj budovy, v ktorých v neľudských podmienkach zomierali nielen dospelí ľudia ale aj malé deti. Veríme, že exkurzia prispela k lepšiemu pochopeniu histórie, aby sa to už nikdy nezopakovalo.

• Prírodné vedy zážitkovo

•

21. marca 2019 sa žiaci druhého ročníka zúčastnili exkurzie v zábavnom technickom centre Steelpark v Košiciach. Tu sa mali možnosť hrať s exponátmi z oblasti  geológie, elektromagnetizmu, hutníctva, strojárenstva, ale i matematiky.

Oživením výstavy bola i expozícia Klamária, zameraná na zrakové klamy.

• Krajské kolo Súťaže žiakov stredných škôl v SIP

• Na Valentína, teda 14. februára 2019, sa traja mušketieri z nášho štvrtého ročníka zúčastnili v Žiline krajského kola Súťaže žiakov stredných škôl v spracovaní informácií na počítači.

Boli to Martin Bakoš zo IV.B, Matej Mastiš a Martin Sršeň zo IV.A. Z nich sa v súťažnej disciplíne písanie na počítači  najlepšie umiestnil Martin Bakoš, a to na krásnom siedmom mieste.
            Srdečne gratulujeme a prajeme veľa ďalších rýchlych a presných úderov!

• „Jeden deň stredoškolákom“

• Na  „Deň Valentína“  14. 02. 2019 sme pripravili v našej škole zaujímavú projektovú aktivitu pre žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl v meste, ako aj v okrese Ružomberok pod názvom

„Jeden deň stredoškolákom“.

Pre žiakov základných škôl sme vytvorili možnosť vyskúšať si stredoškolský vyučovací proces na Obchodnej akadémii v Ružomberku.

Žiaci absolvovali 5 vyučovacích hodín – komunikáciu, geografiu, ekonomiku, anglický jazyk, administratívu a korešpondenciu.

Na konci vyučovania odpovedali žiaci základných škôl anonymne online na otázky dotazníka k projektovej aktivite.

Dozvedeli sme sa napríklad že:

• 99 % zúčastnených získalo predstavu o vzdelávaní na OA v Ružomberku, 1 % odpovedalo nie,

• najviac účastníkov zaujala ekonomika, komunikácia, všetko, prístup učiteľov, ktorí boli veľmi milí, prístup učiteľov k žiakom, spôsob ako vyučovali,

• takisto 99% zúčastnených uviedlo, že vidia ten rozdiel vo vyučovaní medzi základnou a strednou školou,

Na záver projektovej aktivity všetkým zúčastneným  ôsmakom a deviatakom odovzdala riaditeľka školy certifikát o absolvovaní jedného dňa vyučovania na OA v Ružomberku.

• Exkurzia do NBS a na BCPB

• Dňa 6. februára 2019 sa žiaci III. A a IV. A triedy zúčastnili odbornej exkurzie v Národnej banke Slovenska. Absolvovali prehliadku stálej interaktívnej výstavy  „Od slovenskej koruny k euru.“   V úvode si zopakovali historické fakty o vzniku Európskej únie i eurozóny. Druhá časť výstavy bola zameraná na mince a bankovky, a to od ich vzniku až do momentu, keď končia. Posledná časť bola venovaná  ochranným prvkom bankoviek. Po absolvovaní celej prehliadky dostali všetci účastníci propagačné materiály NBS.

Následne sa štvrtáci presunuli na Burzu cenných papierov Bratislava . Tu im boli formou prezentácie poskytnuté odborné informácie o fungovaní BCPB.

Veríme, že všetky nové vedomosti, ktoré žiaci nadobudli, použijú v rámci odborných predmetov a na maturitnej skúške pri teoretickej časti odbornej zložky.