Mobilita pre učiteľov v rámci
grantového programu Erasmus+ prináša príležitosti nielen pre študentov,
ale aj pre pedagógov školy. Tí sa v rámci job shadowingu (pozorovania pri
práci) zúčastňujú niekoľkodňových pobytov na stredných školách s rovnakým
alebo podobným zameraním.
V školskom roku 2025/2026 boli
vybraní traja učitelia, ktorí absolvovali pracovné stáže na troch rôznych
obchodných akadémiách v Českej republike.
Prvú mobilitu absolvoval Mgr.
Tomáš Kasanický v termíne od 29. 9. 2025 do 2. 10. 2025 na Obchodní
akademii Nový Jičín, kde sledoval výučbu informatiky. Zameral sa na
projektové vyučovanie a využívanie platforiem Discord a TryHackMe, ktoré
podporujú spoluprácu a samostatné štúdium, najmä v oblasti kybernetickej
bezpečnosti a počítačových sietí.
Druhá mobilita sa uskutočnila v
dňoch 14. 4. 2026 až 16. 4. 2026 na Obchodní akademii Heroldovy sady
v Prahe. Mgr. Marek Mikulka počas hospitácií pozoroval vyučovanie českých
kolegov na hodinách občianskej náuky, pričom sa venoval formám a metódam
podporujúcim aktívne občianstvo, zapájanie študentov do spoločenského života a
prípravu mladých ľudí na fungovanie v rámci Európskej únie.
Poslednú mobilitu absolvovala Mgr.
Lena Rosová na Obchodní akademii Olomouc v termíne od 20. 4. 2026 do 22.
4. 2026. Cieľom jej hospitácií na hodinách matematiky bolo analyzovať
požiadavky na vedomosti a zručnosti maturantov v Českej republike, kde je
matematika dlhodobo súčasťou maturitnej skúšky. Získané poznatky následne
porovnala s požiadavkami kladenými na študentov na Slovensku.
Účasť učiteľov na mobilitách v
rámci programu Erasmus+ má významný prínos pre skvalitňovanie vyučovacieho
procesu. Pedagógovia získavajú nové odborné poznatky, inšpirácie pre moderné
vyučovacie metódy a možnosť porovnať rôzne vzdelávacie systémy. Tieto skúsenosti
následne prenášajú do svojej pedagogickej praxe, čím prispievajú k zvyšovaniu
kvality vzdelávania a lepšej príprave študentov na ďalšie štúdium aj život v
spoločnosti.