• Erasmus+ 2018/2019

   •  

    Do tretice úspešní s projektom programu Erasmus+.

    Už tretí rok po sebe patrí naša škola medzi úspešných podávateľov projektov v rámci programu Erasmus+. V tomto školskom roku sme uspeli s projektom K102 – Mobilita učiacich sa a zamestnancov v OVP, ktorý bude financovaný z prostriedkov EÚ. Vo výberovej procedúre nám bol schválený grant na realizáciu projektu pod názvom „Zvýšenie šancí študentov OA na trhu práce“ v sume  50 840 €.

    Realizácia projektu bude prebiehať v nasledujúcom školskom roku 2018/2019 v dvoch turnusoch. V rámci nich sa 12 budúcich tretiakov odboru OA a 16 budúcich štvrtákov odborov OA a SCR zúčastnia praxe v Budapešti. Sprevádzať ich budú vždy dvaja učitelia. Žiaci si budú zvyšovať svoje vedomosti a získavať pracovné skúsenosti a zručnosti v niekoľkých podnikoch a hoteloch v Budapešti pod vedením miestnych mentorov.


    Zahraničná prax Budapešť 2018

    V tomto školskom roku žiaci Obchodnej akadémie v Ružomberku opäť absolvovali prax v zahraničí v rámci projektu Erasmus+. Tentokrát rozhodnutie padlo na hlavné mesto Maďarska, Budapešť.

    1. turnus, ktorého sa zúčastnili žiaci štvrtých ročníkov, sa uskutočnil

    od 14.10.2018 do 27.10.2018.

     
    Študenti odborov obchodná akadémia a cestovný ruch praxovali na 4 pracoviskách: v logistickej firme Ilogical (8 žiakov), dizajnové štúdio HeckenastKft (2 žiaci) a v hoteloch Rubin a Lanchid pracovalo 6 študentov.
    Okrem pracovných povinností žiaci po práci poznávali pamätihodnosti mesta, učili sa orientovať vo veľkomeste, komunikovať v cudzom jazyku, ale aj hospodáriť s pridelenými finančnými prostriedkami. Pozitívom stáže bolo aj to, že si upevnili vzájomné vzťahy, ako aj vzťahy so svojimi vyučujúcimi.

    Svoje názory na prax vyjadrili zúčastnení študenti v dotazníkoch:

    • Aký prínos pre Vás mala zahraničná prax v Budapešti?

     

    Zahraničná prax bola pre mňa prínosom vo forme zlepšenia si angličtiny a tiež som sa naučila orientovať vo veľkomeste, a to vďaka jednoduchej doprave, ktorá tam bola. Videla som, ako to funguje v logistickej firme a ako prebieha príprava produktov na ich uskladnenie v skladoch a celkovo ich kontrola. (Penciaková S. IV.A)
     
    Mojimi prínosmi určite boli zlepšenie sa v anglickom jazyku, orientovanie sa vo väčšom meste, vychádzanie s cudzími ľuďmi. (Mušutová V. IV. A)
     
    Bezprostrednosť pri komunikácii v anglickom jazyku, vyskúšali sme si trochu rozdielnu kuchyňu od našej slovenskej, spoznali sme maďarskú kultúru, naša samostatnosť a zodpovednosť sa zvýšila, nakoľko tam sme boli odkázaní sami na seba. (Nováková I. IV.A)
     
    Najväčším plusom tejto praxe je pre mňa jednoznačne zlepšenie jazykových schopností, pretože som bola naozaj odkázaná iba na cudzí jazyk, ak som sa chcela s niekým dohovoriť. Takisto som sa naučila orientovať vo veľkom meste, spoločne sme navštívili nespočetne veľa pamiatok a zaujímavých miest, navzájom sme sa lepšie spoznali a vyskúšali niečo nové. (Žigová M.  IV.B)
     
    V prvom rade som mala možnosť zlepšiť svoje komunikačné schopnosti v anglickom jazyku. Ďalším pozitívom z môjho pohľadu bolo spoznávanie nových ľudí. Bolo veľmi zaujímavé vidieť a pozorovať, ako fungujú hotely v iných krajinách. Veľmi príjemným bonusom bola možnosť spoznania inej kultúry, krajiny a mesta. (Lukasová E.M. IV.A)

     

    • Vaše „Naj“ z celého pobytu v Budapešti?

     

    Moje „Naj“  bolo určite večerné mesto a jeho vysvietené ulice a parky, v ktorých som dokázal stratiť pojem o čase. (Mastiš M. IV. A)
     
    Moje „Naj“ bol každý deň, pretože som si užívala celý pobyt a každý deň som spoznávala Budapešť čoraz viac. (Mušutová, V. IV.A)
     
    Jednoznačne možnosť cestovať a spoznávať nové miesta. Budapešť má ohromné množstvo pamiatok, čo som ani nečakala, takže sme každý deň mohli niekam ísť a niečo nové vidieť. „Naj“  z celého tohto cestovania bola asi výstava obrazov FridyKahlo v Maďarskej Národnej Galérii. (Brtková J. IV. B)
     
    Medzi moje "NAJ" z celého pobytu patria jednoznačne výlety, ktoré sme absolvovali. Navštívili sme veľa pamiatok, ktoré boli veľmi zaujímavé a krásne. Taktiež sa mi páčila doprava metrom, ktorá bola veľmi jednoduchá a rýchla. (Balážecová L. IV.A)
     
    Ťažko vybrať jedno „Naj“ spomedzi toľkých favoritov, a preto uvediem hneď niekoľko: spoznali sme pamiatky Budapešti, utužili sme naše vzťahy v kolektíve, navštívili sme nádherný park so spievajúcou fontánou. (Nováková I. IV.A)
     
    • Odporučili by ste mladším žiakom školy (prvákom, druhákom) absolvovanie zahraničnej praxe? Svoj názor zdôvodnite.
     
    Určite áno. Naučia sa orientovať v cudzom prostredí veľkomesta. Naučia sa samostatnosti, zdokonalia si jazykové a pracovné zručnosti. Získajú veľa nových zážitkov a skúseností. (Chovanec A. IV.A )
     
    Samozrejme, dá im to veľa skúsenosti. Naučia sa lepšie  komunikovať v cudzom jazyku a byť zodpovedný sám za seba. (Lacová M. IV.A)
     
    Určite áno, dva týždne na praxi boli veľmi zaujímavé, mám z nich veľa pekných zážitkov a naučila som sa veľa nového. Všetko potrebné sme mali vopred zabezpečené a aj ubytovanie bolo nové, čisté a moderné. Za absolvovanie praxe sme tiež získali certifikát, ktorý môže byť užitočný pri hľadaní práce. Zúčastniť sa projektu Erasmus + sa teda určite oplatí. (Cigaňáková R. IV.A)
     
    Každému by som rozhodne odporučila zúčastniť sa zahraničnej praxe, ak na to dostane príležitosť. Bola by škoda nevyužiť to. Zažijete niečo nové, na chvíľu si oddýchnete od školy, v práci získate nové zručnosti, naučíte sa samostatnosti, precvičíte si cudzí jazyk a hlavne si odtiaľ odnesiete nezabudnuteľné spomienky. (Žigová M. IV.B)
     
    Určite by som odporučila absolvovanie zahraničnej praxe mladším žiakom školy. Bola to príležitosť, ktorú len tak nedostane každý. Nielenže sme mali možnosť pracovať v prestížnych firmách a zlepšiť si naše komunikačné schopnosti, ale po robote sme mohli prakticky zadarmo chodiť po výletoch a spoznávať krásy Budapešti. (Nováková I. IV.A)
    Určite áno, je to niečo nové, môžu zažiť niečo, čo doma nezažijú a hlavne ide o to, že sú v inom prostredí a na dorozumenie sú nútení použiť iný jazyk. Je to určitá skúsenosť a príležitosť, ktorá sa im už nemusí naskytnúť. (Penciaková  S. IV.A)

     


    Po absolvovaní praxe v zahraničí študenti 4. ročníkov vypracovali správu, na základe ktorej predstavili absolvovanú prax svojim učiteľom a mladším spolužiakom.

    Tu sú ukážky niektorých z nich:
     

    Our internship in Budapest

    My name is Júlia Brtková and I´m a student of the fourth grade of Business Academy in Ružomberok and I took a part in Erasmus+ project in Budapest, where I worked with my three classmates in a small hotel near the river Danube called Lanchíd. Well, this job wasn´t something what we expected, because it was a very small hotel and we often had nothing to do there, but when I looked at this now from home, it had a lot of advantages too - I improved my English, I learned to orientate and travel in the big city, I met a lot of new people… In our free time we travelled a lot. Every day we visited different places and saw something new. Budapest is really interesting and beautiful city and it has a lot of to offer. Also, I can´t forget to say, that I strengthened relationships with my classmates.  If I had another chance like this, I wouldn´t hesitate any second and I would go and work abroad again.  I recommend this project to every younger student of our school, because I have so many great memories and experiences now.

    Work experience in Budapest

    I could take part in a professional practice in Budapest from 14th October to 27th October. During my stay in Budapest, I worked in a logistics company called ILogisticKft. My working time was from Monday to, from 8am to 2pm. We worked in an 8-member group in warehouse space. Our job was to prepare goods for distribution, packing different goods, sorting orders, building shelves, moving pallets, sticking and labeling and so on. Working environment and team was very good. Our professional trainer was Attila Korein, who was responsible for us and gave us job tasks. I was extremely satisfied with the work and I would recommend it to other pupils as well.
    In terms of accommodation, meals and transport we were very satisfied. Our accommodation was in a good location in the city centre, next to the railway station and with the necessary equipment. We were divided into three rooms by groups. At the beginning of our stay we got a monthly ticket so we travelled all around the Budapest by tram, bus or subway. It was really simple and we learned how to move around the city really quickly. I love the way of transportation in Budapest. I also loved the whole city. It is a beautiful city full of history and monuments. We travelled every day somewhere else. The most beautiful monument in Budapest for me is the Budapest House of Parliament. They also paid us an entry to the Parliament as a cultural event.
    Every day in the morning we went for a walk to the nearest bakery for breakfast. Then we got a convenient food for lunch and at 18:00 in the evening we had dinner in a restaurant next to our hostel. I think that there was enough food. I didn´t have any problem with meals.
    In our free time we tried to see as much as possible of monuments and city. We travelled everywhere we could. We visited Parliament, Tropicarium, Margita´s Island on the river Danube, the city centre and squares, shopping centers, Citadel of Budapest, Budapest castle, Fisherman´s Bastil, Victory carrousel, Jewish Synagogue, Cathedrals and many others. In the late evening we played board games at our hostel.
    I don’t have any negatives about my stay in Budapest. Everything was great and I would stay there longer if it was possible. I would recommend it to every single student because it was really big experience for me. I learned a lot there and I've had a lot of beautiful experiences.

    My first experience with Erasmus+ programme

    My name is Eva Maria Lukasova and I took part in Erasmus+ program in Budapest. I didn´t expect that it could be the best experience till now. The whole program had advantages and disadvantages – but I have to say that amount of advantages was higher. I would like to describe my two weeks step by step.
    First, I have to mention, that staff from CEBA agency was so nice and friendly to us! I´m so thankful for them – they helped us with solving problems, they often talked to us and I can´t forget – they were smiling all the time, so everyone had better day because of them.
    Next thing, I want to write about is our accommodation – it was quite small, but new and clear. I felt like at home.  We had to get used to spending lots of time with each other – we were eighteen in one apartment.
    A little disadvantage was daily meal. Anyway, I can´t complain about that, but to be honest, I would mention a few things. Breakfasts were the same every day, and after a few days it was annoying a bit. The worst meals were lunches – for me it wasn´t that delicious food. On the other hand, dinners were tasty! Almost every day we had basic but good prepared meal with rice or potatoes.
    I underwent my practice at Hotel Rubin, where I was working as a receptionist. It was quite good for me, but everyone spoke to me in the Hungarian language and sometimes I was really bored there. The staff in the hotel was really nice to me, my tutor Daniel showed and told me lots of new and interesting things about hotels and work placements in Hungary.
    My free time was spent with my classmates at our “home” or at the city centre. Together we visited almost all biggest monuments in Budapest. Lots of them we visited at night, so we saw many beautiful and breathtaking views. Some of us visited Frida Khalo exhibition, Tropicarium or Margita´s Island.
    During the first days we had a huge problem with travelling, but later we realized that it wasn´t as hard as it seemed to be.
    In the end I want to evaluate our practice in Budapest. Taking part in Erasmus+ program is really a unique opportunity, in my opinion. We had a chance travel to foreign country for free and improve our English anymore. I´m really glad that I could be a part of this program with my friends and classmates. I enjoyed it. I´m happy that I tasted new food, met new people, saw beautiful places, had a great time… I could continue about many things connected with these two weeks. Thank you once again.
     

    An Interniship in Budapest

    My name is Matej Mastiš and I took part in an internship in Budapest. I have been very worried about the whole trip at the beggining. I wasn’tsure how to feel about being so far from home with nobody but my classmates. Overtime I learned to appreciate the fact that I’m able to get closer to them and get to know them better.
     
    It took some time getting used to, but the trip to work and work itself also weren’t bad at all. I have had some doubts about my ability to communicate in such environment, but I think I pulled it off just fine. Despite local people’s limited knowledge of English, it wasnt hard at all to get what I needed from stores and the different currency also didn’t prove to be hard to overcome.
     
    Overall I was astonished with the beauty and retro feeling of the city. This internship will definitely stay in my mind as a pleasant memory. It will also surely prove to be useful in my future. I would really recommend everyone to giveit a try and see for themselves, after all, there is no harm in trying it!
     

     

    Zahraničná prax Budapešť 2018

    2. turnus praxe v hlavnom meste Maďarska

    sa uskutočnil v termíne od 4.11.2018 do 17.11.2018

    Aj naši tretiaci absolvovali v novembri zahraničnú prax, na ktorú sa tešili od minulého školského roka. Vo výberovom konaní vyhovelo 12 študentov, ktorí pracovali v logistickej firme ILogical. Náplňou ich práce bolo pripravovať tovar pred jeho odoslaním. Prostredníctvom svojej činnosti získali študenti nové zručnosti, mohli porovnať pracovné prostredie v zahraničí s našim, ako aj spôsob fungovania a riadenia firmy.

    Z 2-týždňového pobytu si odniesli len tie najlepšie skúsenosti. Spoznali pamätihodnosti Budapešti, boli nútení dorozumieť sa v cudzom jazyku a naučiť sa samostatne pohybovať vo veľkomeste. Podľa ich názoru, každý z nich by si s radosťou podobnú prax zopakoval aj v budúcom školskom roku.

    V dotazníkoch, ktoré spracovali po návrate sa odpovedali na nasledujúce otázky takto:

    1. Vyjadrite svoj názor na organizáciu stáže v zahraničí a jej zabezpečenie.

    2. Vaše Naj z pobytu v Budapešti

    3. Aký prínos mala prax pre vás osobne?

     

    otázka č.1:

    Doprava do Budapešti bola bezproblémová. Cesta autobusom bola pohodlná a rýchla. Autobus zastal priamo pred ubytovaním, takže sme nemali žiadny problém s prepravou batožiny. Ubytovanie nevyzeralo navonok najlepšie, po vstupe na naše poschodie som však bola príjemne prekvapená. Naše izby boli udržiavané v čistote a pekne vybavené. Ako mínus však vnímam nefungujúcu platňu na varenie. V Budapešti sme sa naučili orientovať rýchlo. Doprava nám preto nerobila žiadny problém. Bola rýchla a pohodlná. So samotnou praxou som veľmi spokojná. Každý deň nám zadávali rôzne úlohy. So spolupracovníkmi sme si veľmi rozumeli. Boli ohľaduplný a dohodnúť sa s nimi nebol žiadny problém. Po odpracovanom dni sme sa určite nenudili.
    Navštívili sme veľa rôznych pamiatok a zaujímavých miest. Nevynechali sme ani návštevu nákupných centier. Stravu vnímam ako jediný problém. Naše raňajky z miestnej pekárne boli tvrdé, s najväčšou pravdepodobnosťou to boli zvyšky z predošlého dňa. Obedy boli horšie. Večere by boli v poriadku, keby sme nemali každý deň takmer to isté a servírované na plastových tanieroch.
    B. Bočeková
    Doprava bola veľmi dobrá, pricestovali sme pomerne rýchlo, bez ťažkostí. Cestovali sme veľkým autobusom, čiže sme mali dostatok miesta. Autobus nás priviezol až priamo pred ubytovanie. Ubytovanie bolo celkovo pekné až na našu izbu. V našej izbe chýbalo okno, radiátory sa nedali vypnúť, tak sme mali veľmi teplo v izbe. Celkovo izba bola moc malá a stiesnená. Doprava v Budapešti bola veľmi dobre vyriešená, minimálne čakania, z jedného konca Budapešti na druhý za pár minút. Tak isto aj doprava do práce bola celkom pohodlná, keďže stanicu sme mali priamo pred ubytovaním, a na stanicu chodili po nás na autách, žiaľ cestou z roboty na stanicu sme museli chodiť sami.  Pracovné podmienky boli veľmi dobré, my ako chalani sme boli samostatná skupina, zväčša sme stavali regále, ale aj presúvali krabice a raz sme menili koleso na aute. Kolektív, v ktorom sme pracovali bol super tak isto aj šéf nám so všetkým vyhovel. Program nám prvý týždeň vytvárali profesorky, ale stále sme mali dosť času aj na svoj program, teda pokiaľ nás moc neuťahali.
    Druhý týždeň už bol voľnejší, chodili sme kam sme chceli. Najväčším problémom bola strava.
    K. Druska

    otázka č. 2:

    Veľmi na mňa zapôsobila večerná Budapešť, najmä pohľad na vysvietený parlament. Upevnili sme si hlavne vzťahy medzi spolužiakmi nakoľko sme spolu prežívali celé dva týždne. Budapešť je sama o sebe krásnym historickým mestom.
    S. Janigová
    Tu by som zaradil asi prácu v logistickej firme, chodenie po kultúrnych pamiatkach a získane skúsenosti vďaka tomuto projektu.
    M. Littva
    K najväčším zážitkom patrí návšteva zoo-kaviarne, kde sme mali možnosť vidieť rôzne exotické zvieratá a mohli sme sa s nimi odfotiť. Veľmi sa mi páčilo jazdenie na elektrických autách na Margitinom ostrove. A skvelý zážitok bola aj jazda na Budapeštianskom oku.
    N. Moravčíková
    Moje naj bolo jednoznačne Citadella. Museli sme vyšliapať cestu do kopca ale výhľad ma očaril. Videli sme celú nočnú Budapešť a tá cesta stála jednoznačne za to.
    V. Matúšková
    Najviac sa mi páčila doprava. Táto prax bola pre našu triedu veľkým výnosom, pretože sme sa spojili ako kolektív. Páčilo sa mi aj v práci.
    Z. Komová
    Páčil sa mi život vo veľkomeste. Práve v Budapešti som prvý krát išla metrom a veľmi rýchlo som sa naučila orientovať . Budapešť splnila moje očakávania.
    P. Mišovičová

    otázka č. 3:

    Je to pre mňa životná skúsenosť. V Budapešti som zanechala časť môjho života a budem na to veľmi rada spomínať. Pomôže mi to aj pri budúcej práci a niečo nové som zažila.
    Z. Komová
    Táto prax mi dala naozaj veľa. V prvom rade som musela bežne používať cudzí jazyk ale aj naučiť sa byť samostatná, pohotovo riešiť problémy ktoré nastanú len aj hospodáriť s peniazmi ktoré som mala pri sebe. Som rada, že som mala túto možnosť pretože viem, že dokážem byť samostatná a veriť sebe a svojím schopnostiam.
    D. Matúšková
    Na tejto praxi som nielen vyskúšala ako je to pracovať v zahraničnej firme ale skúsila som aj ako to je žiť vo veľkomeste. Mala som možnosť  vidieť veľa historických ale aj moderných častí Budapešti. Naučila som sa sebestačnosti a zlepšila som si svoje komunikačné schopnosti. Táto stáž mi dala aj veľa zážitkov a spomienok.
    S. Janigová
    Zrejme najväčším prínosom bolo pre mňa zlepšenie si jazykových schopnosti, spoznávanie a vychádzanie s novými ľuďmi, poznávanie cudzej kultúry a zistenie ako to chodí vo veľkých logistických spoločnostiach.
    K. Druska

     

    fotogaléria

    Výberové konanie pre uchádzačov zahraničnej praxe v Budapešti v školskom roku 2018/2019 v rámci programu ERASMUS +

    KA102 – Mobilita učiacich sa a zamestnancov v OVP

    Projekt pod názvom

    „Zvýšenie šancí študentov OA na trhu práce“

     

    Termín podania prihlášky:            do  9. 6. 2018 (vrátane)

    Cieľová skupina: Žiaci druhého a tretieho ročníka  študijných odborov: obchodná akadémia, služby v cestovnom ruchu

    Počet účastníkov: 10-12 študentov – budúcich tretiakov / 15-16 študentov – budúcich štvrtákov   

     Potrebné dokumenty:                          

    • Vyplnená prihláška, potvrdená triednym učiteľom
    • Europass - životopis v anglickom a slovenskom jazyku
    • motivačný list v anglickom a slovenskom jazyku

    Všetky potrebné dokumenty sa odovzdávajú v tlačenej forme na sekretariáte Obchodnej akadémie v obálke s názvom:

    Výberové konanie: stáž Erasmus+ 2018/2019 - Neotvárať

    Výsledky výberového konania ERASMUS+ Budapešť šk.rok 2018/2019

     


    Dokumenty na stiahnutie: